Foto: 
David Siedband

Izvor zdravlja

Stara kineska izreka kaže da treba da se jede sve, ali pomalo. Znači, umesto da imate tri obroka, vi ih raspodelite u pet manjih. Bitno je da sva tri obroka količinski smanjite i da između njih ubacite još dva vitaminska.

Ono što bih ja preporučila kao konkretnu dijetu je usklađivanje hrane sa vežbama. Da biste imali zadovoljavajuće rezultate telesne težine, ali i zdravstveno stanje, jedino zdravom ishranom i redovnim vežbanjem možete to postići.

doručak + užina + ručak + užina + večera

Ja svoj dan počinjem komplet kafom: kafa, voda i kašičica domaćeg slatka. Nezamislivo je započeti dan bez toga, zar ne? Po meni, to je dobra navika iako se mnogi stručnjaci ne slažu sa tim. Ali, opet, vratimo se na intuiciju – ja tako osećam da treba, to je moj jutarnji ritual za dobro jutro. U šest sati ja sam već na nogama. Najpre, popijem svoju flašicu vode, pa uradim vežbe za vrat i kičmu, ponekad trbušnjake i čučnjeve. Vežbam kada svi spavaju. To mi je dovoljan podstrek da se probudim. Zatim, odradim petominutnu meditaciju i postavim ciljeve za svoje dnevne planove. Ostalo teče samo po sebi, naravno uz komplet kafu.

Što se tiče doručka ponekad jedem jogurt sa raznim žitaricama ili kukuruzni sendvič. Žitarice ili musli su zdrav obrok koji nam daje snagu za početak radnog dana. Ako je nekom ovo malo, onda to može služiti kao dobra užina. Takođe, često pripremam jela sa jajima na bilo koji način. Posebno vikendom. Setite se da jaje snagu daje – ali ne previše. Volim i english breakfast, slaninu i jaje, šunsku, sir, crni hleb, tost hleb. S obzirom na to da je ovo dosta kaloričan doručak, ja ga najbolje svarim nekom aktivnošću. Ukoliko nisam sportski aktivna, trudim se da se nađem u bilo kojoj fizičkoj.

Šta hoću reći? Ako jedete, jedite, nemojte da vas grize savest zbog unetih kalorija. Napravite novu naviku i potrudite se da svaki obrok svarite aktivno.

Kažu da je idealno vreme za doručak između 9 i 10 sati, ali poznavajući lik Herkula Poaro on nikada nije jeo pre 12. Mislim da je raspored obroka individualna stvar. Nikada nisam volela da tempiram vreme jelu. Jedem kada osetim glad, a to je svakog dana različito.

Ono što sam primenila od mojih starih baka je da ukoliko želimo da smršamo trebalo bi da prepolovimo porcije, a to znači da ukoliko smo jeli npr. dva jaja, krišku sira i jedno parče hleba za doručak, sve to treba smanjiti na pola. Kažu, takođe, da ne treba sipati repete. Repete goji – sećate se, to je glad očiju, ne našeg stomaka.

Između doručka i ručka obožavam da pijem kafe, čajeve i sve vrste bezalkoholne tečnosti, i u manjoj meri negazirane.

Ručak je takođe individualna stvar. Meni uzaludno mogu da pričaju da je boranija zdrava kad je ne jedem od rođenja, maltene. Neko će vam reći svinjetina nije zdrava. Ako želite smršate zdravo i za kratko vreme izbegavajte masno i prženo. Umesto toga što više dinstanih đakonija priuštite svom želucu. I naravno, što manje soli. So zadržava vodu u organizmu. Takođe, bitno je paziti na mešanje istih namirnica. Ukoliko jedete krompir ili pirinač nemojte ga kombinovati sa hlebom. To su namirnice koje sadrže iste materije i nema potrebe jesti ih duplo. Umesto hleba unesite više salate ili mlečnih proizvoda. Možete, takođe, ponekad popiti i čašu vina tokom obroka.

Nakon ručka, treba se odmoriti i prepustiti nekoj od meditacija. Pustite da vreme primiri napunjen stomak, pa tek onda idite u šetnju ili na vežbanje. Ne budite kao moja drugarica koja se najela pasulja i otišla na aerobik – to je jako odzvanjalo.

O večeri nemojte misliti. Ja volim da pojedem neki dvopek ili malo mesa i salate. Ovom obroku ne treba pridavati puno pažnje i unosite ga samo ukoliko ste gladni - ukoliko niste, a fali vam nešto, dovoljno je da pojedete nešto osvežavajuće što će vas zasititi. Možda, parče slatkog kolača ili kornet sladoleda? Ovo važi za sladokusce.

Zapamtite – fizičko kretanje je veoma bitno da bi se svaka namirnica svarila do kraja. Možda deluje surovo, ali džaba vam gorivo u autu ukoliko ga ne vozite.

Ana Berbakov

 

Komentari

Komentari