Buša
Veliki kamenjar, nekada zlatni park, ponos južne prerije, izgoreo, spržen, samo je imenom podsećao na zlatno doba južne prerije. Ratovi pobesnelih, divljih, južnih životinja, raspad južne prerijske zajednice, sankcije i napalm bombe svetske životinjske zajednice, posebno su uništili istočni deo prerije. Da nesreća bude veća, poslednji diktaror, crveni azman, ostao je, po zadatku svinjskih moćnika, da dokusuri istočni deo, ipak u smiraj novog“ svinjskog„ doba, najave lepšeg vremena svetska svinjska zajednica odluči da ukloni crvenog azmana i njegovu desnu ruku, medveda crvenog nosa. Odluka u centrima svinjske finansijske moći pade na udruženu majmunsku koaliciju, koja je trebala da pripremi put za konačan nestanak istočnog parka, već dovoljno smanjenog, ali još uvek nedokusurenog.
Ali, ova priča baš i nema veze sa geopolitičkim svetskim svinjskim poretkom, ovo je samo uvod u maleni jadni život mršave, izraubovane buše. Ona nije bila naročite pameti, čak je važila za jednu od glupljih u zajednici, ali reši u svojim razmišljanjima praznom glavom, da je vreme da pokuša da izađe na svetlo dana, da jednom sačeka trenutak, da iz štamparske štale, gde je godinama sekla kese, napravi prodor u veliko društvo.
Ponizno, poklanjajući se svakom stepeniku nekako je dospela u žuti tor, gde su lokalni ovnovi smišljali plan kako kada dočekaju dan promene crvenog azmana, da uzurpiraju vlast i podele plen. Stepenik po stepenik, buša se vremenom uspinjala ka vrhu lokalnog tora, iako su ovnovi i ovce bili nepoverljivi prema njoj. Dočeka i dan da joj dadoše da kuva kafe, da štampa plakate uperene protiv crvenog azmana. I ona poče da, mic po mic, kadruje u toru, uživajući da joj se nove životinje klanjaju, a šapatom pričaju legende o njoj. Osećala se moćnom, najzad bila je sigurna da je na pravom putu i da će se i njoj osmehnuti sreća i da će blatnjavu štalu konačno zameniti nekim lepim prijatnim sobičkom...
Prođoše godine, vreme diktature crvenog azmana je postalo mračna prošlost, ali ni novo vreme žutoplave magle očerupanog pauna, nije bilo mnogo srećnije. Svinjska kriza, pad svinjskih banaka i tranzicija, posejaše novi nemir među priglupim životinjama istočne šume. Pobune nije bilo, tek poneka izludela životinja, u kojoj je postajalo makar malo ponosa, bunila bi se i nestajala, ali bušu to nije tešilo. Već rastrzana nemirima, bez mnogo nade, izneverenog očekivanja, gubila je, iz dana u dan, volju, snagu, čak se više nije čulo njeno mukanje, zanemela je.
Ali, nekako u vreme kada je izgubila nadu, kao svetlo na kraju mračnog tunela, obasja je sunce, čaplja koja je munjevito uzletela u toru ovnova pozva je na razgovor. To je bio dan ponovnog rođenja buše. Čaplja je zaposli u velikoj životinjskoj korporaciji, za početak biće kurir, nosiće pozive, kuvaće kafu, biće poslušna i mukaće redovne izveštaje čaplji, a onda, ako sve bude u redu, ako se njen rad potvrdi na politbirou, možda će i ostvariti njen san, dobiće sobičak i ispuniće se decenijski san da bude niži činovnik.
Vredno je buša radila, mukala je čaplji na svaki znak pobune, obaveštavala je koja životinja šta govori protiv nje i za vredan cinkovni rad, najzad posle godina čekanja, buša se useli u sobičak prekriven slamom, ozidan blatom. Nije bio nešto, ali je sobičak, postala je niži činovnik. Ponosno je hodala. Godinama savijen vrat konačno je ponosno uzdigla, konačno je bila ponosna na sebe.
Ali, sve radosti brzo proleteše, ovnove u istočnoj šumi smeniše gorile. Kraj, katastrofa, buša je u strahu dočekivala svaki dan. Grozničavo se budila nemajući miran san i strahujući šta će, dolaskom gorilla, uslediti za nju. Ni čaplja zaštitnica nije joj se više javljala, brinula je o sebi i svom novom gnezdu, a za nju, bušu, više nije imala vremena. Sudbina buše bila je u rukama krokodila, novog menadžera...
Kraj, ne nije. Šumski dani teku, buša je isterana iz sobička, ali još uvek je stajala na vratima, čvrsto se držala da ne padne... Kraj...nije još uvek...