Mesta i sudbine

„Rodio se kao čovek, ali ulaskom u politiku to nije ostao.“ - poslednji je aforizam koji je podelio kao uspomenu na svom fejsbuk profilu Milorad Ćosa Ćosić, koji se rodio kao čovek i kao čovek je i napustio ovaj svet.
Milorad, mio i radan, kako mu i ime kaže, svoje penzionerske dane koje je po sopstvenom priznanju provodio na „penzionerskoj infuziji“ ispunjavao je pisanjem aforizama, epigrama i satiričnih priča, odnosno, do poslednjeg dana se borio da prikaže sve nedostatke našeg društva i sveta uopšte.

Zazvonio je telefon – Ja sam Milorad Ćosić, pročitao sam na fejsbuku jedan vaš tekst, sećam se da sam davno, pre više od 50 godoina, na prvoj godini Pravnog fakulteta imao druga koji se zvao Dragiša Čolić. Da li ste možda to vi?

-Jesam Ćoso, druže stari, gde me nađe,- rekoh.

Došao nam je u posetu – visok, dostojanstven, gospodin! Supruzi je doneo ružu, a meni flašu pića. Ostali smo dugo u razgovoru, evocirali uspomene, smejali se.

Niko ne može da opiše našeg Milorada bolje nego on sam sebe. U svojoj biografiji na našem portalu na vrlo iskren i duhovit način prezentuje svoj životni put:

U nizu od 365 raznoraznih međunarodnih dana, prošle nedelje je u Estonji obeležen Dan pasa. Naravno međunarodni. Mali, srednji i veliki, čupavi i ondulirani, uparadjeni u skupoceniaksesoar, kao i oni manje zainteresovani za svoj stajling, štrapacirali su ulicama i parkovima pod budnim nadzorom ponosnih vlasnika, nezainteresovani i nesvesni da išta treba da slave i obeleže, sem svoje teritorije.

U Talinu je 19. juna obeležen Dan crnih mačaka. Zabavan i poseban dan posvećen podizanju svesti o ovim često nepravedno stigmatizovanim životinjama. Svrha proslave upravo je razbijanje mitova i sujeverja vezanog za crne mačke. Udruženja za zaštitu životinja širom sveta donela su odluku da se Dan mačaka proslavlja 17.novembra, međutim, svaka zemlja obeležava ovaj dan različitog datuma, što ne izaziva nikakve sporne momente.

Autor Olgica Marinković

Postoji li lepši doživljaj od buđenja uz umilne zvuke grtalica? Utrkuju se u raščišćavanju smetova, nadmeću koja će više, koja će jače, i nekako, sve je tako idilično i podseća na one Amerike iz filmova. Iskreno, doživljaj je neuklopiv u kasnoaprilskoaprilsko jutro jer je maj, po kalendaru koji i postoji radi vremenske orijentacije, već zauzeo niski start. I kako saopštiti jednom divnom prolećnom mesecu da će biti odložen jer se bestijanje zime malko odužilo?

Republika Estonija je 24. februara proslavila je 106 godina nezavisnosti i državnosti. Najveći estonski praznik započeo je vatrometom i podizanjem zastave na odbrambenoj kuli Herman. Zatim je usledilo obraćanje predsednika, vojna parada i veliko veselje.

Estonskoj sobodi i nezavisnosti prethodila je burna i turbulentna istorija.

Godine 1711. ruski car Petar Prvi napravio je prvu posetu Talinu. Razlog je bio obilazak i upoznavanje sa novoosvojenim posedima, naročito luke i gradskih utvrđenja. Među lokalnim stanovništvom, koje je bilo desetkovano ratovima i kugom, nastala je čitava pometnja zbog neizvesne sudbine i budućnosti u novouspostavljenoj vlasti „Petra Prvog, varvarskog tiranina sa Istoka“.

Autor Olgica Marinković

Pages