Foto: 
Donna Cleveland

Čovek mira

Geneza

Dete ovog tipa je, iz raznih razloga, steklo ubeđenje da uvek upadne u nevolje kada preduzme korake u pravcu svoje samostalnosti. U njemu se razvija konflikt između želje za slobodom i zavisnosti od osoba koje se o njemu brinu. Razrešenje ovog konflikta dete je našlo u strategiji da postane sporo, da ne sledi svoje impulse i da ipak ide svojim putem. Takvom detetu je posvećivano malo pažnje, a ono je neupadljivo.

 

Odnos prema sebi

Ovaj tip ne sledi svoje nagone i impulse, izbegava samopotvrđivanje i samostalnost. Ovakav stav mu omogućava da ne ulazi u konflikte s drugima. Sklon je da tuđe mišljenje više ceni od svog mišljenja. Ima izraženu sposobnost empatije, toliko da se dešava da se granice njegove ličnosti izgube. Kada je izložen pritisku pruža pasivno-agresivnu odbranu tako što postaje spor i tvrdoglav. Stil izražavanja mu je monoton, uz stalne digresije.

 

Odnos s drugima

U komunikaciji čovek mira je pasivan partner, prijateljski nastrojen i blago potčinjen. U stanju je da toliko uđe u fuziju s drugima da tuđe potrebe i želje doživljava kao svoje. Kada mu nešto smeta ili kada je povređen nečim, ne reaguje odmah, već posle nekog vremena. Bez obzira na okolnosti izbegava da bude loš. Stalo mu je da ga drugi prihvate i da cene njegovo mišljenje. Ako se na poslu oseća poštovanim i ako nije izložen pritisku, vrlo je kooperativan i uspešno obavlja svoje poslove. Tada dolazi do izražaja i njegova istrajnost i izdržljivost. Ukoliko dođe do nesporazuma s pretpostavljenima, postaje spor, greši i spreman je na bojkot. Na vodećoj funkciji ovaj tip je postojan i istrajan. Svoje saradnike podstiče na samostalnost. Teško donosi spontane i brze odluke. U ime mira ne rešava goruća pitanja i zapostavlja sopstvene stavove u raspravi. Pozitivna strana mu je što njegova naklonost prema nekome nikada nije zasnovana na ličnom interesu. Sagovornika sluša pažljivo i sa razumevanjem. Podesan je za poslove posredovanja, jer je dobar u proceni potreba i želja drugih.

 

Pitanja

Da bi napredovao, čovek mira treba sebi da postavi sledeća pitanja:

-      Šta je moj interes?

-      Kako da postanem samostalan?

-      Koju odluku bih mogao da donesem odmah?

 

Način komunikacije sa čovekom mira

Ukoliko želite da vam čovek mira učini neku uslugu, zatražite je bez pritiska i velikih očekivanja. On je dobar sagovornik i pažljiv slušalac, pa to očekuje i od vas. Pohvalite njegovo interesantno mišljenje i dobro delo koje je uradio. Dajte mu dovoljno vremena da obavi neki posao. Pružite mu pomoć, ali ga nemojte kritikovati. On voli uzbudljive razgovore, ali ne i žustru raspravu.   

Zaključak

Proučavanje i pronalaženje kom tipu pripadamo zahteva visok stepen introspekcije. To iskustvo može da bude neprijatno, jer razotkrivanje ličnog obrasca ponašanja povezano je s bolnom spoznajom da nismo baš tako idealni, a maska koju nosimo prestaje da nam bude udobna. Ipak, jedini način da napredujemo je da se suočimo sami sa sobom i sa svojim slabostima. Kada druge pokušavamo da smestimo u određeni tip, potreban je visok stepen opreza i dobro poznavanje te osobe. Postoji opasnost zamene tipova zbog njihovih sličnosti. Na primer, takmičar i vođa spolja deluju veoma slično, ali motivi koji ih pokreću su različiti. Takođe, maštalac i čovek mira se mogu zameniti, jer imaju teškoće da razgraniče tuđa osećanja od svojih, ali način njihovog doživljaja je drugačiji. Naravno, ovo je teorijski model i retko ko u potpunosti pripada samo jednom tipu ličnosti, ali jedan tip je uvek preovlađujući.

Nebojša Ignjatović

Komentari

Komentari