Foto: 
autor nepoznat

Lekovi i travke pobrljavke (pisma iz Estonije)

Dogodilo se to u proleće 1422.godine, tačnije sedamdeset godina pre otkrića Amerike, trideset jednu godinu pre pada Vizantije i devet godina do spaljivanja Jovanke Orleanke. Dakle, u Talinu, tadašnjem Revalu, pre tačno 600 godina, otpočela je sa radom jedna od najstarijih apoteka na svetu - Raeapteek.

Valja napomenuti da postoji podatak o postojanju prve apoteke u južnom delu Evrope koja se pojavila u 12.veku u Rigi ali su o njoj ostali samo pisani tragovi.

Talinska apoteka nalazi se u očuvanom srednjovekovnom zdanju Starog grada. Poznata je i kao najstarije komercijalno preduzeće i najstarija medicinska ustanova u Talinu. Jedinstvenost dugovečnosti ogleda se u njenom neprekidnom radu kome je značajno doprineo profesionalizam hemičara Johana Molnera. U dokumentima se može naći podatak da je već od druge polovine 15.veka spravaljao lekovite medicinske napitke koji su se ovde prodavali.

Najduži i najzapaženiji doprinos postojanju apoteke vezuje se za porodicu Burhart, poreklom iz Mađarske. Burhartovi su dali brojne farmaceute i lekare koji su vodili posao kroz deset generacija, više od tri veka, a svoju dugu praksu započeli su u vreme dok je Talinom harala kuga. Njihova slava bila je tolika, da je 1725.g. jednog od lekara pokušao da angažuje i sam Petar Veliki ne bi li se ovaj starao o njegovom zdravlju.

U srednjovekovnoj Raeapoteci pacijentima su bili dostupni sok od mumije (prašak napravljen od prekomorskih mumija pomešanih sa tečnošću), prah od spaljenih ježeva i slepih miševa, napitak od zmijske kože, prah od jednoroga za lečenje impotencije, razno bilje, slatkiše od marcipana i alkoholna pića (vino Klaret i francuski konjak). Apoteka je prodavala i papir, mastilo, pečate, barut, začine, sveće, baklje. Kada je duvan donet u Estoniju, ova apoteka ga je imala prva u gradu. Moreplovci su dolazili po burmut.

Današnja Raeapoteka nudi zavidnu paletu svojih proizvoda. Pored medicinskih preparata i melema, u ponudi je marcipan koji se ovde pravi od 1441.g, čokolada sa paprikom, biberom, belim lukom, kanabisom, kao i Burhartovo i Ratmansko vino sa začinima. I dalje se prodaje Klaret, rajnsko vino za čije je spravljanje receptura napravljena davne 1467.godine.

I dok za starim drvenim pultom farmaceut izdaje lekove savremene medicine, u nastavku prostorije nalazi se mali muzej čija postavka govori o dalekoj istoriji čuvene institucije. Iza stakala drvenih vitrina nalaze se autentične alatke i apotekarske posude, staklene, keramičke, majolika, različite veličine, boje i namene. Sačuvane su i retke preskripcije, farmakopeja, kao i medicinski instrumenti i razni katalozi.  

     

U muzeju posetioci mogu da se oprobaju u spravljanju infuzija i melema koristeći čudne sastojke koji su korišćeni pre više stotina godina: vučija creva, zečije uši, gliste u ulju, spaljene pčele, zmijsku mast, sušene žabe krastače, lastavičija gnezda, pseći izmet, sasušenu koziju krv, kopita pastuva, ljuske od svežih jaja retkih ptičijih vrsta.

Degustacija napitaka se podrazumeva i potpuno je bezopasna.

Komentari

Komentari